PORTÖR | Mobil Sağlık | Riskret Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi

PORTÖR

PORTÖR

Portör muayeneleri ilgili mevzuatlar gereği aşağidaki şekilde yapılmaktadır;
Akciğer filmi,
Boğaz kültürü,
Burun kültürü,
Gaita kültürü,
Gaita mikroskopisi ve klinik muayene.
Bütün bu işlemlerin hepsi işletmenizde mobil araçlarımız ve sağlık personelimiz tarafindan yapılmaktadır. Daha sonra numuneler usulüne uygun muhafaza edilerek laboratuarlarımızda çalışılıp sonuçları raporlandırılmaktadır. Bütün sonuçlar değerlendirilip klinik muayene ile birlikte tekrar değerlendirilerek portör raporu oluşturulmaktadır. İstenildiği taktirde hologramlı portör kartı temin edilerek bu kartlara işlenmektedir. İs yerinin talebi doğrultusunda periyodik olarak süreleri tarafımızdan takip edilerek tekrarlanması sağlanacak ve bu konuda iş yeri bilgilendirilmektedir.

T.C.Sağlık Bakanlığının 27.01.2005 tarih ve 1059 sayılı genelgesinde Portör muayenesi kapsamında yapılacak tetkikler ile ilgili aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır ;
1. Daha önce 3 ayda bir yapılan gaitanın mikroskopik incelemesinin ( Kurt v.b için ) 6 ayda bir yapılması,
2. Daha önce 6 ayda bir çekilen akciğer grafisinin yılda bir çekilmesi,
3. Bunlara ek olarak yılda bir kez boğaz kültürü,
4. Yılda bir kez gaita kültürü ( Mikroskopik incelemeden farklı olarak tifo v.b. hastalıklar için ) yaptırılması zorunluluğu getirilmiştir.
Bu tetkikleri yapan özel sağlık kuruluşlarının Sağlık bakanlığından ruhsatlı olmaları ve yaptıkları tetkiklerin sonuçlarını 2 yıl saklamaları gerekmektedir. Tıbbı tahlil laboratuarı ve röntgen laboratuarı Sağlık Bakanlığından ruhsatlıdır. Bilgiosgb sağlık hizmetleri sizlerin bu konudaki ihtiyacını karşılamak için yapılanmıştır. Gezici röntgen arabası ile işgücü kaybınızı en aza indirerek, akciğer grafilerini ( 35×35 cm büyük film) , gaita ve boğaz,burun tahlillerini işyerinizde yapmaktadır.

+90(542) 669 74 75
TEKLİF İSTE